Stresten korunmak için yemeniz gereken sekiz yiyecek

Stresten korunmak için yemeniz gereken sekiz yiyecek

Sizi sakinleştirecek ve yatıştırmaya yetecek kadar, ulaşıp yiyebileceğiniz 8 yiyecek

Stres altında – ister iş, ister çalışma ister ilişki olsun, beslenme alışkanlıkları önemli ölçüde değişir. Bazı insanlar stres altındayken iştahlarını kaybederken, bazı kişiler ise aşırı yemek yemeye meyillidir. Çoğu zaman yağlı, şekerli aburcuburlar . Her zaman kötü yemek seçimleri yapmak için stresi suçlamakdoğru değildir. Aslında, doğru gıda seçimlerini yapmak, kan şekeri seviyelerini ve duygusal tepkinizi dengeye getirmeye yardımcı olacaktır. İyi beslenme, stres hormonlarınızı dengelemenize, stresi azaltmanıza ve ruh halinizi güçlendirmenize yardımcı olur.

YULAF: Karmaşık karbonhidrat olan yulaf ezmesi serotonin, üreterek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Serotonin sizi sakinleştirir ve iyi hissetmenizi sağlar. Yulaf ayrıca kan kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan ve ayrıca kilo yönetimine yardımcı olan beta-glukan bakımından da zengindir.

CEVİZ: Stresden azalmış olan B Vitamini depolarını yeniler. B vitaminleri stresle mücadeleyi veya kendinizi yönetmenize yardımcı olur. Cevizdeki potasyum ayrıca kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olarak kalpteki yükü azaltır.

Balık: Düzenli olarak balık yemek, içinde bulunan omega 3 yağ asitleri nedeniyle depresyon riskini azaltmakla bağlantılıdır. Haftada iki kez bile yenildiğinde bireylerde stres ve kaygıyı azaltabilir.

Yeşil yapraklı yiyecekler: Yeşil yapraklı yiyecekler beyninizde dopamin üreten folat içerir. Dopamin, sizin mutlu olmanıza yardımcı olur. Folatın yanı sıra yeşil yapraklı yiyeceklerde bulunan magnezyum da sakin ve iyi olmamıza yardımcı olur.

TOHUMLAR: Ayçekirdeği, keten tohumu, karpuz tohumu vb. Tohumların stres düşürücü faydaları vardır. Bu küçük güç santralleri, sağlıklı bir sinir sistemini destekleyen magnezyum bakımından zengindir. Ayrıca, sakinleşmenize yardımcı olan serotonin üretiminde yardımcı olan bir amino asit olan triptofanla doludurlar.

AVAKADO: Avokado, stresi gideren B vitamini, C vitamini ve folat bakımından zengindir. Ayrıca, kan basıncını düşürmede doğal olarak yardımcı olan potasyum da içerirler. Bu onları stres ve kaygıyı hafifletmek için en iyi yiyeceklerden biri yapar.

SÜT: Süt, nörotransmiter Serotonin için bir öncü olan temel bir amino asit olan triptofan içerir. Serotonin, bir kişide rahatlamayı ve sakinleşmeyi teşvik ettiği bilinen bir “mutlululuk” hormonudur. Ve başka bir karbonhidratla alınan süt, triptofanın emilimine yardımcı olacaktır.

MERCİMEK VE BAKLAGİLLER: Stresli olmak beyin sağlığınıza zarar verebilir. Mercimek ve fasulye, sinirleri yatıştırmaya, kaygıyı azaltmaya ve beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olan magnezyum, folat ve potasyum bakımından zengindir.

Araştırmacılar, işlenmiş, şekerli ve yağlı yiyeceklerden oluşan bir diyet yemenin stres ve depresyon şansını arttırdığını bulmuşlardır. Genel bir kural olarak, ruh halinizi iyileştirmek istiyorsanız bu gıdalardan uzak durun. Sağlıklı bir diyet yemek sadece sağlıklı bir vücut ağırlığını korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh hallerini de düzenli tutmaya yardımcı olur.

Açık kaynak paylaşım sitesi