Sosyal medya hesabınız yada siz ne kadar güvendesiniz?

Sosyal medya hesabınız yada siz ne kadar güvendesiniz?

Bu konuyu dikkatli okumanızı öneriyorum. Yazının sonuna çoğunuzun sosyal medya hesabında açıklar olduğunu bir yerler de açık verdiğinizi göreceksiniz? Geçmiş günler de sosyal medya hesaplarınızda verdiğiniz bilgilerin korunması ile ilgili bir konu açığa çıkmıştı. Facebook gibi büyük şirketlerin bile sizin bilgilerinizi paylaşıp ve kullanırken küçük şirketlerin sizin bilgilerinizle neler yaptığını düşünebilir misiniz? Ne kadar güvendesiniz? İşte bu büyük bir sorun! Öncelikle kişisel bilgilerinizi şaklama konusunda ne tür hatalar yapıyorsunuz?

Facebook profilinize girin ve hakkında kısmınızda neler yazıyor ve kimler görebiliyor bunu bir inceleyin. Beğendiğiniz sayfalar, gruplar, müzikler vs. bunları kimler görebiliyor? Sadece arkadaşlarınız mı? Peki arkadaşlarınızın gerçekten arkadaşınız olduğuna onu tanıdığınıza emin misiniz? Bu kadar soru sormamın amacı düşünmenizi sağlamak aslında. Kişisel bilgilerinizi olabildiğince herkes den saklamalısınız hatta sosyal medya hesapları açılırken yanlış doğum tarihleri verilmelidir. Belki de en yakınınızda ki kişiler size en uzak kişilerdir. En uzak kişilerinde en yakınınızdan farkı olmayabilir. Açıklamak gerekirse, öyle bir zamandayız ki kişi sosyal medya hesaplarından kişisel bilgileri paylaşmayı geçelim nerede oturup kalktığını hangi saatte ne yaptığını kimlerle oturup kalktığını paylaşıyor? Bu şekilde tanımadığınız insan bile sizin en yakınınızda ki gibi hatta anne babanızın bile bilmediğini nerde oturup kalktığınızı bilmiş oluyor. Evinize hırsız girme riskini de size belirtmek istiyorum. İnstagram yada whatsapp da durum paylaşırken anlık durumlar paylaşmayın, dışardaysanız eve gelince yada bir saat sonra durum paylaşın. Herkesin sizin nerde olduğunuzu anlık olarak bilmeye ihtiyacı yok. Diğerine gelirse arkadaşlarınızdan biri sizin kişisel bilgilerinizi kullanarak hesabınızı çok rahat ele geçirebilir. Bu yüzden sosyal medya hesabı açılırken doğru bilgi vermek zorunda değilsiniz? Doğru bilgi verin diye sizi zorlayan bir şey yok.

Hesap güvenliğine tekrar dönersek kesinlikle sosyal medya hesaplarınızı bir telefon ile senkronize edin. Bu şekilde kişisel bilgilerinizi bilen kişiler hesabınızı çakmak için sadece bilgiler değil telefonunuzun kendisine de ihtiyacı olacak. Telefon numarası ile etkinleştirin dedim ama gidip ne olduğunu bilmediğiniz programlara sitelere numaranızı vermeyin. Bazı programların veya sitelerin sahipleri kişisel verilerinizi alışveriş merkezlerine, özel şirketlere satabiliyor. Bir bakmışsınız hiç bilmediğiniz uğramadığınız bir mağazadan indirim mesajı gelebilir.

İndirdiğiniz programların ve üye olduğunuz sitelerin sizden neler istediğini dikkatli okuyun. Kimisi telefon numaranızı yada mailinizi kullanmayı, kimisi fotoğraflarınıza, rehberdeki kişilerinize hatta mikrofonunuza ulaşma izni istiyor olabilir sizde buna onay veriyor olabilirsiniz. Bu hususlara dikkat edelim. Size önemli birkaç şey katabilirler belki ama sizden neler aldığına dikkat etmelisiniz.

Paylaştığınız fotoğrafları kaç kişi görüyor? Dünyanın başka bir ucundaki kişinin sizin fotoğraflarınızla dolandırıcılık yapmadığına emin olabilir misiniz? Bilgilerinizle başka işler yapmadığına emin olabilir misiniz?

Bu yüzden hesap güvenliğine dikkat etmek ayrı bir şey hesabınızdaki bilgileri kendi elinizle dağıtmanız ayrı bir şey. Hepsi sizin elinizde, bana bir şey olmaz deyip hiçbir şey olmamış gibi durum paylaşabilir doğum tarihinizi herkese gösterip doğum gününüzü kutlamalarını isteyebilirsiniz. Yada hesabınızın önce güvenliğini sağlayıp sonra paylaştığınız şeylere dikkat edebilirsiniz. Karar sizin…

Açık kaynak paylaşım sitesi

Benzer Konular