Olgun ve güzel meyve almanın püf noktaları

Olgun ve güzel meyve almanın püf noktaları

Hangi meyveyi alacağınızı biliyorsanız güzel, işin en kolayı meyve seçmek. Bu yazı olgun ve güzel meyveleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Üzüm

Beyaz üzümler olgunlaşmışsa, sarı bir renkte görülür. Kırmızı üzümlerin rengi koyu olacak ve her üzüm aynı renkte olacaktır. Mağazada alırken üzüm sapını sallayın. Bir veya iki üzümden fazlası düşerse, olgunlaşmıştır tanıda bakmanıza gerek yok.

Kivi

Kivi derisinin morluklardan arındırılmış olması gerekir. Kivi üzerine hafifçe bastırın eğer sert ise olgunlaşması tam gerçekleşmemiştir. Elinizi bastırdığınızda eliniz içine giriyor yumuşak ise iyi olmuyabilir.

Elmalar

Olgun bir elma seçmek için elmanın derisine bakın. Morluklar ve deliklerden arındırılmış olmalıdır. Yeşil elmalarının yanı sıra çok yeşil elmalar olgun değildir. Elmanın da dokunuşa karşı sağlam olması gerekir. Sert hissetmemeli, ancak yumuşak bir dokuya sahip olmamalıdır.

Portakal

Bir portakalın olgun olup olmadığını söylemenin kolay yolu var. Ellerini meyvenin etrafında gezdir. Yuvarlak bir his ve yüzeyi pürüzsüz olmalı. Ayrıca tutulduğunda ağır hissedilmesi gerekir. Portakal yukarıdaki testi geçerse, hafif sıkın. Parmaklar sorunsuz geriye baskı yapabilmelidir. Portakal oval bir şekle sahip olmalıdır. Eğer çok yuvarlaksa, portakal olgunlaşması gerekebilir, acı bir tada sahiptir.

Mandalina

Mandalinanın olgun olup olmadığını anlamak için rengine bakın. Meyvede biraz yeşil olması, olgun olmadığı anlamına gelir. Mandalinayı hafif sıkın. Portakal gibi, eğer meyve olgunlaşmışsa geri seker ve yumuşak olmaz. Mandalina aynı zamanda biraz da sert bir his uyandırmalıdır.

Çilek

En iyi çilekleri bulmak için; dolgun olmalı, koyu kırmızı bir renge sahip olmalı ve parlak olmalıdır. Kapak güvenli bir şekilde takılmalıdır. Meyveleri orta büyüklükte olmalıdır çünkü daha büyük meyvelerden daha az su içermektedir. Yeşil veya soluk renkli olan meyvelerden almayın.

Böğürtlen

Bu meyveler parlak olmayacak ve olgunlaştığında biraz donuk bir görünüme sahip olacaktır. Böğürtlen için en iyi zaman yaz ortasıdır. Meyveleri dolgun ve rengi koyu olmalıdır.

Yaban mersini

Yaban mersini, haziran-ağustos ayları arasında en iyidir. Bu meyveleri alırken mavi renkte olmalı ve hatta kırmızı renk tonuna sahip olmamalıdır. Meyveleri biraz parıldayan gümüş bir görünüme sahip olmalı. Bu, hazır oldukları ve çok iyi yetiştikleri anlamına gelir. Bu meyveler toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmezler, bu yüzden satın alırken dikkatlice seçilmeleri önemlidir.

Erik

Olgun bir erik alırken, ağır olmalı, fakat çok yumuşak olmamalıdır. Erik çok yumuşaksa, olgunlaşmıştır. Erik sıkarken sert olmalıdır. Erik ayrıca parlak bir renge sahip olmalıdır.

Kiraz

Kirazlar olgunlaştıklarında parlak, neredeyse siyah renkli olacaktır. Kiraz donulduğunda sağlam olmalıdır. Ayrıca ısırıldığında da sulu olur. Kök vişneye sıkıca tutturulmalı fakat sorunsuz bir şekilde bükülmelidir.

Avokado

Avokado, son birkaç yıl içinde çok popüler hale gelmiştir. Vücut için iyi olan sağlıklı yağ asitleriyle doludurlar. Olgun bir avokado alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Avokado, neredeyse siyah olan çok koyu bir renge sahip olmalıdır. Eğer yeşil ise o zaman hazır değildir. Avokado, sıkıldığında hafif bir basınç vermelidir. Çok yumuşak veya çok katı ise, yemeye hazır değildir.

Bunlar, bu popüler meyvelerin olgun ve yemeye hazır olup olmadığını söylemenin bazı yolları. Bu meyvelere bu basit testleri vererek, bir tüketici olarak, en lezzetli meyveyi almanıza yardımcı olacaktır.

 

Yazar : Bob Tom

Açık kaynak paylaşım sitesi