Libya’da alıkonulan 6 Türk vatandaşı serbest bırakıldı!

Libya’da alıkonulan 6 Türk vatandaşı serbest bırakıldı!

Dün Libya‘da illegal milis gücü olarak bilinen Hafter güçlerinin esir aldığı altı Türk vatandaşı serbest bırakıldı.

Açık kaynaklardan elde edilen bilgilerde 6 vatandaşımızın gemide çalıştığı ve gemi sahibi tarafından milis güçlerinden alınarak gemiye götürüldüğü, şahısların kendi istekleri ile çalışmaya devam emek istedikleri söylenmektedir.

 

Vatandaşlarımızın alıkonulmasından sonra Dış işleri bakanlığı tarafından,

“Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir.” şeklinde uyarıda bulunulmuştu.

 

Libya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında,

“Libya-Türkiye ilişkilerine siyasi ve ekonomik düzeyde zarar vermeyi ve Doğu bölgesinde çalışan Türkleri bile etkileyen tehditleri ve Türkiye ila Libya halkları arasındaki kardeşlik ilişkilerine zarar vermeyi hedefleyen Hafter’in yasadışı güçlerinin gamsız ve sorumsuz 29 Haziran 2019 Cumartesi günü açıklamalarını en güçlü ifadelerle kınamaktadır.

Bu çerçevede, Türkiye’deki Libya Büyükelçiliği, Libya’nın uluslararası kabul görmüş meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümetinin, bu tehditleri şiddetle kınayan ve Türk vatandaşlarına veya çıkarlarına zarar verebilecek yasadışı darbe kuvvetlerinin liderliğini tam sorumlu tuttuğuna ilişkin bir bildiri yayınladığını vurgulamaktan mutluluk duyar.

Büyükelçilik ayrıca, Ulusal Mutabakat Hükümetinin Libya’daki Türk çıkarlarını ve Libya’daki faaliyet gösteren Türk şirketlerini koruma görevini yerine getirmek için elinden geleni yapmasını ve Libya ve Türkiye’nin kardeş halkları arasındaki tarihsel ve kardeşçe ilişkilerin baltalanmasına izin vermeyeceği ve Güvenlik yaygınlığını ve vatandaşların ile ikamet eden yabancıların korunmasını sağlamak ve Libya Devletinde bulunan özellikle ayrılmak güçlü bağlarla ilişkilerimiz olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının haklarını korumak için, Devlet yasalarını ve düzenlemelerini ihlal eden kimseye karşı duracağını vurgular.

Ankara’daki Libya Büyükelçiliği, Libya’daki sorumlu çevrelerle iletişim kurma işlevini yerine getirmeye devam ettiği ve Ulusal Mutabakat Hükümetinin, Libya’daki Türk çıkarlarının güvenliğini ve Libya’daki tüm menfaatlerinin riayet edilme arzusunu vurgular. Ayrıca, Türk vatandaşlarını, bildiğimiz gibi, Türkiye’deki Libyalı kardeşlerine iyi davranmaya ve bazı haydutların iki kardeş halkı arasında fitne çıkarmaya ve nefret söylemine teşvik etmeye çalışmalarına dikkat etmemelerine çağırır” sözlerine yer verildi.

Açık kaynak paylaşım sitesi

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Umut Meraş Beşiktaş’ta !