Kansızlığın belirtileri ve tedavisi

Kansızlığın belirtileri ve tedavisi

Kansızlığın belirtileri ve tedavisi

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Sebebi kansızlık(anemi) olabilir. Kansızlık, kan miktarının azalması değil, kana kırmızı rengini veren alyuvarların içindeki oksijen taşıyan hemoglobin proteinin miktarının azalmasının sonucudur. Dünya nüfusunun yüzde 25’inde görülen kansızlık, Türkiye’de sıklıkla demir eksikliğine bağlı olarak gelişiyor.

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

1- Sabah yorgunluğu, gün içinde halsizlik, enerji azlığı.
2- Renk solukluğu.
3- Soğuğa dayanıksızlık, normalden fazla üşüme.
4- Tırnaklarda kırılma, eğilme (kaşık tırnak).
5- Dilde düzleşme, kızarıklık, tahriş.
6- Çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma.
7-Ağız kenarında oluşan çatlak.
8- Sinirlilik.
9- Konsantrasyon bozukluğu.
10- Çabuk hastalanma, bağışıklık sisteminde zayıflık.

Kan yapan besinsel elementler
Demir, B12 vitamini ve folik asit hemoglobin yapımında önemli olan 3 besinsel etmendir. Bunlardan birinin olmaması durumunda hemoglobin üretilemiyor. Ancak bu üç değer normal seviyedeyken de kansızlık gelişebiliyor. Kansızlığın diğer nedenleri de kan yapım organı olan kemik iliğinin yeterli çalışmaması ya da hatalı üretim yapması, kanın damar içinde parçalanması ya da bir yerden kan kaybı oluşmasıdır.

Demir Eksikliği Tedavisi

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir. Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir. Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır. Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir. Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir. Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

 

En İyi Demir Kaynağı Besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!

Öğrenci :)

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.