İnternet bağımlılığı hakkında

İnternet bağımlılığı hakkında

Günümüzde en çok rastlamaya başladığımız hastalıklardan biri olan internet bağımlılığı konusuna değineceğiz. İnternet son yirmi yılda çok gelişti ve artık evimizin her köşesinde elimizde cebimizde olmaya başladı. Bundan 10-15 sene öncesine kadar internet bağımlılığı deseydik anne ve babalarımızın tek anlayacağı şey internet cafeler olacaktır. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde internet cafeler için okuldan kaçar, ailemize yalanlar söylerdik. Cebimizde tüm parayı akşama kadar internet cafelerde harcardık harcardınız. Hayatımıza yeni giren bu terim aslında o zamanlarda temelini atmış.

Günümüz de E-sporun gelişmesi ile çocuklarımızın internet alışkanlığı katlanmıştır. İşte bu ayrımı iyi yapmamız lazım. İnternet bağımlılığı tam olarak nedir? Teknoloji bağımlılığımı yoksa sosyal medya, oyun yada sohbet vs. İnternet bağımlılığı sizce nedir?

Birçoğumuz intagram, facebook ve twitter kimi sosyal medya platformlarını kullanıyoruz. İnstagramı açıp sadece anasayfa ve durumlara bakıp geri çıkıyoruz. Baktığımız fotoğraflara tekrar bakıyoruz. Daha önce yaptığımız şeyleri tekrar tekrar yapıyoruz. Aynı şeylere bakıyoruz. Telefonu elimizden bırakınca maksimum 30 dakika sonra istemsizce tekrar instagram, facebook ve twitter gibi platformlara giriyoruz. İşte burada bağımlılığın birini açıklıyoruz aslında. Hani kimimiz sigara içerken sadece dudak tiryakisiyiz diyoruz ya. Sürekli sosyal medya platformlarında gezip boş boş bakınmakta bunun gibi bir şey.

İkinci olarak ise takip edilme arzumuz. Başkalarının bizi beğenmesi, hakkımızda güzel yorumlar yapması ve düşüncelerini bize söylemesi hoşumuza gidiyor. Ne kadar daha çok kişi beğenirse o kadar egomuzu tatmin etmiş oluyoruz. Bir süre sonra bu durum sigaranın miktarını arttırmaya benziyor. Paylaşım yaptıkça çevrenizdekilerin sizi takdir etmesi sizi ikinci bir paylaşımı yapmanıza teşvik ediyor.

Üçüncü olarak örneğimiz arkadaş ortamı diyebiliriz. İkinci örneğimizle alakalı bir durum bu. Çevremizde ne kadar çok paylaşım yapan, bize yakın olan kişi varsa onları geçme isteği bizi daha çok sosyal medya platformlarında zaman geçirmemize teşvik ediyor.

Bu saydığımız örnekler sadece telefon üzerinde vereceğimiz örnekler.

Telefon ile nasıl daha az ilgileniriz? Bunun çok basit yöntemleri var.

 • Öncelikle yalnız kalmamaya çalışın. Bunun için arkadaşlarınız ile buluşup evde sohbet konuları açın ya da dışarlarda gezin.
 • Dışarda yada evde bir etkinlik yaparken anın tadını çıkarmaya önem gösterin. Birilerine ne yaptığınızı, ne yediğinizi yada nereye gittiğinizi göstermek zorunda değilsiniz.
 • Telefonu sessize alınız. Tabi acil bir durumunuz yada seslide olması gereken bir durum yoksa. Sosyal medya platformlarının bildirimlerinden başka.
 • Telefonun şarjını düşük tutun ve evinizin her yerinde priz olmasın. Telefonu mümkün olduğunca oturmadığınız odalara takın.
 • Gece yatarken başucunuzda telefon ile uyumayın.

Çocuklarımızın telefon ile ilgilenmesini nasıl azaltırız peki?

 • Öncelikle gerekmedikçe çocuklarımıza telefon almayalım.
 • Arkadaş ortamına dikkat edelim. Yüksek ihtimal arkadaş ortamında ki arkadaşlarından etkilenip sizden telefon isteyecektir.
 • Okul yada farklı bir durum için telefon aldınız. Ev içerisinde telefon kullanımını minumuma indirmeye çalışın. Kendisi ile vakit geçirin.
 • Telefona ulaşmasını zorlaştırın. Şartlar koyun.
 • Aslında günümüzün çocuklarının telefon ile ilgilenmesinin en temel sorunu da dışarda oyun oynayacağı arkadaşı olmaması. Günümüzde çocuklarımız dışarıları çıkmıyor, 20 sene önceki oyunların hiçbirini oynamıyor. Tüm arkadaşları sanal dünya üzerinde.
 • Gerçek arkadaşlar edinmesinde onlarla aktivite yapmasına özen gösterin.

Gel gelelim ikinci bir teknolojik eşya olan bilgisayara. Bilgisayar bağımlılığı mı yoksa internet bağımlılığımı? Yazının en başında bahsettiğim konunun ismi aslında bilgisayar bağımlılığı olmalıydı. Çünkü o zamanlar internet yaygın değil sadece internet cafelerde vardı. Çok az evde internet vardı. İnternet olan evde de kota sıkıntısı vardı. Yani şimdiki gibi ışık hızında ve sınırsız bir dünya değildi internet. İnternet ne zaman sınırsız oldu o zaman bulaşmaya başladı bu hastalık.

40-60 yaş arasında bilgisayar başına geçip oyun oynayan yada sosyal medyada dolaşan kişiler görmek çok zor. 40-60 yaş aralığı internet ve telefonun gelişmesi ile telefon ile oyun oynayıp sosyal medya platformlarına giriyor.

10-30 yaş arası günümüzde bilgisayar ve telefonu bir arada götürüyor ikisine aynı anda yetişiyor. E-sporunda gelişmesi ile bu yaş aralığındaki kişiler oyunlar oynuyor ve sosyal medya üzerindeki birbirini geçme duygusu buraya taşınıyor. Oyunlarda ki konular, çocuklarımızın sanal ortamda savaşması, hırs ve rekabet duygularını arttırıyor. Birçok bilim adamı bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkisinin olumlu olduğunu söylüyor. Onların zekâlarını ve el becerilerini üst noktaya çıkarıyor.

E-spor oynayan kişiler günde 12 saat oyun oynaması gerekiyor antrenman yapması gerekiyor. Yani bu demek oluyor ki bilgisayar ve telefon ile 12 saat oynayınca bağımlı olunmuyor. Önemli olan ne için kullandığımız. E-spor sporunu yapan kişiler bunu iş olarak yapıyor. Bilgisayar başına geçip sanal ortamda arkadaşlıklar edinip sabahtan akşama kadar oyun oynamak bir bağımlılıktır. Ama iş icabı bilgisayar ile ilgilenmek yada oyun oynamak bağımlılık değildir.

Bilgisayar internet bağımlılığını nasıl anlarız? Bilgisayar üzerinde olan internet bağımlılığı genelde gençler üzerinde fazla olmaktadır.

 • Çocuklarımız yada bizler oyun oynamak ve oyunlarda istediğimiz noktaya gelmek için saatlerimizi harcıyoruz. Bunun için bilgisayar önünde vakit geçirmek bir bağımlılıktır.
 • Bilgisayar bağımlılığından kurtulmak için gerçek/reel arkadaşlarımızı arttırmalıyız.
 • Reel arkadaşlarımız ile etkinlikler yapmalıyız. Örnek verecek olursak halı saha maçına gitmek, yüzmeye gitmek, spora gitmek vs.
 • Vakit geçirebileceğimiz hobiler yapmak
 • Asosyal değil sosyal bir insan olmaya çalışmak gerek.
 • Oyunların sadece sanal olduğunu ve gerçek olmadığını rekabet ortamının yapılma sebeplerini anlamamız ve görmek gerek.

Çocuklarımız bilgisayar başında vakit çok geçiriyorsa,

 • Onları bilgisayardan uzak tutmak için sosyal faaliyetler düzenlememiz gerekebilir.
 • Çocuğunuz ile ilgilenin. Başınızdan savmak için bilgisayarda vakit geçirmesine izin vermeyin.
 • Bilgisayarı bir oyun aracı olarak değil ihtiyaç olarak kullanımını arttırın.

 

Unutmayalım ki bilgisayar internet bağımlılığı birçok Fiziksel ve ruhsal rahatsızlığa neden olabiliyor. Bütün yolları denediniz ve çocuğunuz hala bağımlılıktan kurtulamadı ise uzman doktorlar ile görüşmeniz gerekmektedir.

 

Açık kaynak paylaşım sitesi

Benzer Konular
Hamilelik Psikolojisi

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.