Güneş, Dünya ve Ayın hareketleri

Güneş, Dünya ve Ayın hareketleri

Güneş, Dünya ve Ayın hareketleri

Güneş Nedir ?

Güneş : Güneş sisteminin merkezinde yer alan yıldızdır. Güneşin çapı yaklaşık 1 392 082,56 kilometredir,yani Dünya’nın boyunda düz bir çizgide yan yana dizilmiş 109 gezegen yapar. Güneş, Dünyaya en yakın yıldız konumunda yer alır ve bu iki gök cisminin birbirine olan uzaklığı 149.600.000 km’dir. Güneş temelde hidrojen ve helyumu içeren plazmadan oluşur.Güneşin toplam kütlesinin yaklaşık ¾’ü hidrojendir, geriye kalan ¼’ün çoğu helyumdur. Bunların haricinde demir, karbon, neon, oksijen, nikel, krom, kükürt, magnezyum, silikon ve  kalsiyum da Güneş’te az miktarlarda bulunur.

Güneş kendi etrafında döner mi ?

Evet, döner. Güneş kendi etrafında döner fakat herhangi bir yörüngesi yoktur. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Kendi etrafındaki dönüşünün bir turunu ise 25 günde tamamlar.

Dünya Nedir ?

Dünya, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Evren üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Tek doğal uydusu Ay’dır. Dünyanın ortalama çapı 12.742 km’dir. Dünya’nın şekli kutuplardan basık ekvatordan şişik yani “geoit” olarak bilinir.

Dünya’nın Hareketi

Dünya’nın iki çeşit hareketi vardır. Birincisi kendi etrafında dönmesidir. Bu dönmesini 23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniyede tamamlar. ikinci hareketi ise ilk hareketinin sonucunda gerçekleşen güneş etrafındaki hareketidir. Dünya, Güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün, 5 saat, 48 dakika, 9 saniye de tamamlar. Yani bir yılda tamamlar.

Dünya’nın kendi etrafında dönmesi ile Gece-Gündüz olayları oluşur. Güneş etrafında dönmesi ile de mevsimler oluşur.

Ay Nedir ?

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Ay dünyamıza 380 bin km uzaklıktadır. Güneş ise 1 500 000 km uzaklıktadır. Kütlesi küçük olduğu için çekim kuvveti Dünyanın 1/6 kadardır. Su ve toprak bulunmaz. Atmosferi yoktur. Yani ayda gaz yoktur. Hava olayları olmaz.

Ay’ın Hareketi

Ay kendi etrafında 29,5 günde döner. Yani 29 gün 12 saat ve 44 dakikada kendi etrafında bir tam tur atmış olur.  Ay hem kendi ekseni etrafında hem de Dünyanın etrafında dönmektedir. Ayın kendi etrafında dönme hızı ve Dünyanın etrafında dolanma hızı eşittir. Bu nedenle biz hep ayın aynı yüzünü görmekteyiz. Ayın dünyadan görülmeyen yüzüne karanlık yüz denir.

Dünya, Güneş etrafındaki dönüşünü 365 günde tamamlar. Ay da aynı şekilde Güneş’in etrafındaki dönüş hareketini 365 günde tamamlamaktadır.

 

Açık kaynak paylaşım sitesi