Grip nedir ? Belirtileri nelerdir ? Nasıl geçer ?

Grip nedir ? Belirtileri nelerdir ? Nasıl geçer ?

Genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan, ancak virüsün neden olduğu ve çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan grip hakkında merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz… Grip nedir? Grip hastalığının belirtileri, tedavisi ve korunma yolları…

GRİP NEDİR?

Yaygın olarak influenza A veya B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip en sık kış ve ilkbaharın il dönemlerinde görülür. Grip virüsü vücuda üst ve / veya alt solunum yollarıdan girebilir. Enfekte bir kişinin öksürüğü ve hapşırma ile yayılır.

Ayrıca, enfekte olmuş bir kişiye dokunarak, örneğin el sıkışarak da gribe yakalanabilirsiniz. Yetişkinler semptomları almadan 1-2 gün önce ve hasta olduktan 7 gün sonra bulaşıcıdırlar. Bu, size virüs bulaştığını bilmeden önce influenza virüsünü yayabileceğiniz anlamına gelir.

GRİP BELİRTİLERİ

Soğuk algınlığı genellikle griple karıştırılmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı semptomları arasındaki belirgin farklar akan / tıkalı bir burun, boğaz ağrısı ve öksürük olabilir.

Bunları ayırmanıza yardımcı olmak için, aşağıda soğuk algınlığından farklı grip belirtileri vardır:

– Yüksek sıcaklık
– Soğuk terleme ve titreme
– Baş ağrısı
– Ağrıyan eklemler özellikle bacaklarda
– Yorgunluk veya yorgun hissetme

Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ishal gibi mide-bağırsak semptomları da olabilir; Bunlar çocuklar arasında yetişkinlerden çok daha yaygındır.

Normalde, semptomlar yaklaşık 1 hafta boyunca devam eder. Bununla birlikte, yorgunluk hissi birkaç hafta devam edebilir.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Soğuk algınlığı Grip
Ateş Nadir 38-39
Baş ağrısı Nadir Sürekli
Genel ağrı ve sızı Az Genellikle
Yorgunluk Hafif 2-3 hafta
Tıkalı burun Genellikle Bazen
Hapşırma Genellikle Bazen
Boğaz ağrısı Genellikle Bazen
Öksürük Nadir Genellikle
Komplikasyonlar Sinüzit ve kulak ağrısı Bronşit, zatürre
Engellemek Hiçbir şey yapılamaz Aşılama ve antiviral ilaçlar

GRİP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Grip, çoğunlukla virüsler tarafından oluşturulduğu için öncelikli olarak insanların karşılaştığı semptomların tedavi edilmesi ile başlar. Burun tıkanıklığı var ise burun açıcılar, öksürük varsa balgam söktürücüler, ateş düşücüler ve ağrı kesiciler ile tedavi uygulanabilir. İştahsızlığın giderilebilmesi için de bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

GRİP NASIL GEÇER?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan gribe karşı iyi gelen kür;

2 adet metal 1 lira büyüklüğünde nar kabuğu ve 1 tatlı kaşığı hibiskusu kaynayan 1 bardak suya ilave ediniz. 5 dakika kısık ateşte demleyin ve ılımaya bırakın. Ilıkken ve günde 1 kez aç karnına içiniz.

 

Öğrenci :)

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.