Domatesin bilinmeyen faydaları

Domatesin bilinmeyen faydaları

Domatesin bilinmeyen faydaları.Birçoğumuz domatesi yiyoruz ama çoğumuz faydalarını bilmiyoruz. Yerken tat olsun, renk olsun, kokusunu versin tarzında yemeklerde yardımcı malzeme olarak kullanıyoruz. Aslında iş göründüğü gibi değil. İşte domates hakkında bilmediğimiz bazı yararları;

 

Domates kanseri önlemeye yardımcı olur 

Meme, bağırsak, prostat ve mide kanseri gibi kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Bunun nedeni, lutein, zeaksantin ve kansere neden olan hücrelere karşı savaşma kabiliyetine sahip doğal bir antioksidan olan yüksek likopen seviyesidir.

Domatesler kalbe iyi gelir

Domatesler tansiyonu düşürür ve ayrıca B Vitamini ve potasyum nedeniyle kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi hayatı tehdit eden kalp problemlerini de önler.

Görmenizi geliştirir

Maküler dejenerasyon, lutein, likopen ve zeaksantin kullanılarak önlenebilir. Rektin ve göz merceklerinde bulunan tek karotenoidler lutein ve zeaksantindir, filtreleme ışığından ayrı olarak bu iki karotenoid de göz dokusuna ve göz ile ilgili hastalıklara zarar verebilecek ışınları giderir. Domateslerde alarm, lutein, likopen ve zeaksantin bulunmaz

Enflamasyonla mücadele

Quercetin ve kaempferol, domates derisinde enflamasyona karşı koyma kabiliyetine sahip iki ana flavonoiddir.

Saçları daha sağlıklı yapar 

Domates suyu içerek saçınızın görünümü ve dokusu iyileştirilebilir. Domates suyu saç büyümesini canlandırır ve saç tutamlarını güçlendirir.

Yağ yakma kapasitesini arttırır. 

Karnitin, vücudun yağ yakma kapasitesini yaklaşık% 30 oranında artırabilen bir amino asittir. Bütün domatesler karnitin üretimini teşvik eder.

Kabıza iyi gelir

Lif ve su içeriği yüksek yiyecekleri yediğinizde, düzenli bağırsak hareketlerine sahip olacaksınız  Domatesin içinde lif ve su içeriği yüksektir.

 

Domatesin besin bileşimi

Kalori: 18
Su: %95
Protein: 0,9 g
Lif: 1,2 g
Yağ: 0,2 g
Doymuş yağ: 0,03 g
Karbonhidrat: 3,9 g
Şeker: 2,6 g
Tekli Doymamış: 0,03 g
Çoklu Doymamış: 0,08 g
Omega-3: 0 g
Omega-6: 0,08 g

 

Yazar: H. Maxwell 

Açık kaynak paylaşım sitesi