Diyarbakır’da uyuşturucu tacirlerine dev operasyon!

Diyarbakır’da uyuşturucu tacirlerine dev operasyon!

Diyarbakır valiliğinin Bayrak-128 Şehit J.Uzm.Çvş. Vedat AYKUT-02 Operasyonu’u ile ilgili 03.07.209 tarihli basın duyurusunda,

“Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, BTÖ mensuplarını arayıp bulmak ve etkisiz hale getirmek, BTÖ mensuplarınca kullanılan sığınak ve barınakları tespit ederek içerisindeki silah ve mühimmatları muhafaza altına almak, diğer malzemeler ile sığınakları imha etmek, BTÖ ile yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek maksadıyla; Lice ilçesi güney ve güneydoğusunda kalan dağlık ve kırsal alanda, 30 Haziran 2019 Pazar günü saat 21.00’dan itibaren Jandarma Özel Harekat Timleri, Jandarma Komando Timleri, Jandarma İç Güvenlik Timleri, Polis Özel Harekat Timleri ve Güvenlik Korucularıyla icrasına başlanılan Bayrak-128 Şehit J.Uzm.Çvş. Vedat AYKUT-02 Operasyonu, 02 Temmuz 2019 Salı günü saat 22.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.

Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;

BTÖ mensuplarınca kış üslenmesi maksadıyla kullanılmış, kaya bloklarının altında yer alan toplam (15) adet değişik ebatlardaki doğal mağara tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Bahse konu mağara içerisinde çok sayıda yaşam ve giyim malzemesi ele geçirilerek yerinde imha edilmiştir.

Gerçekleştirilen temas arama faaliyetleri neticesinde;  arazide çalılar  arasına  gizlenmiş  poşetler ve toprağa gömülü jelikan bidonlar içerisinde 63 kg  esrar  maddesi, (72) ayrı noktada  toplam  5 milyon 430 bin 704 kök kenevir bitkisi ile kenevir bitkilerini sulamak maksadıyla tarlaların içerisinde kurulu şekilde tespit edilen 25.000 metre uzunluğundaki su hortumu/borusu ve (1) adet su motoru ele geçirilmiş,  esrar maddeleri muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip diğer malzemeler ile birlikte yerinde imha edilmiştir.

Diyarbakır ili Lice ilçesinde ele geçirilen kenevir bitkisi, 26 Haziran 2019 günü ele geçirilen rekor sayıdaki kenevir miktarını geçerek son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olmuş, uyuşturucu maddeyi kaynağında yok ederek milyonlarca vatandaşımızın zehirlenmesine engel olunmuştur.

Operasyon bölgesi  içerisinde, yetkili makamlardan alınan karar uyarınca icra edilen adli arama faaliyetlerinde; 452 şahıs ve 96 araç kontrol edilmiş, (4) şahıs 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” şeklinde açıklama yapıldığı

Açık kaynak paylaşım sitesi

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.