Bebeğiniz olmuyor mu? Nedeni Varikosel olabilir Varikosel nedir?

Bebeğiniz olmuyor mu? Nedeni Varikosel olabilir Varikosel nedir?

Bebeğiniz olmuyor mu? Nedeni Varikosel olabilir. Varikosel nedir?

Kısırlık nedir?

Öncelikle kısırlığın tıbbi anlamına bakarsak kadınlarda ve erkeklerde tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamama durumuna denir. Yani korunma olmadan düzenli ilişkisi olan çiftlerde çocuk sahibi olamama durumudur. Erkek ve kadınların kısır olma olasılığı aynıdır.

Kısırlığın nedenleri nelerdir?

Erkeklerde kısırlığa neden olacak birçok neden vardır. Bunlar testis ile alakalı yada kişinin kendisi ile alakalı nedenlerdir. Kişinin yakın zamanda bir ameliyat geçirmesi ve bu ameliyatdan sonra testisi etkilemesi, testisin şekil bozukluğu, testistlerin enfeksiyon kapması, kimyasal maddeler, sperm hareketliliği bozukluğu, sperm şekil bozukluğu, sperm kanallarının zedelenmesi vb. gibi birçok nedeni vardır. Biz her beş erkekden aslında birinde olan bir rahatsızlık üzerine duracağız.

Varikosel nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

Varikosel testisden kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların kanı geriye kaçırması yani kalbe geri gönderememesi sonucu olur. Damarlar işlevini doğru yapamaz ve kan geriye doğru akmaya başlar. Bu olaya varikosel denir.

Varikosel bebek sahibi olmak isteyip doktorlara başvuran kişilerin %35’inde görünmektedir.

Varikoselin Belirtileri Nelerdir?

Varikosel genelde üç şekilde kendini belli eder. Bunlardan birincisi gözle görülebilir şekilde testisin üzerindeki damarlarda şişlik hissi, damarların kalınlaşması. Varikoselin derecesine göre damardaki şişlikte artar. Kabarıklıkta şişliğin yanında bir belirtidir. Üçüncü olarak ise Şişlik ve kabarıklığın büyümesi ile artan ağrıdır. Testislerde ağrı hissedilir. Kişiden kişiye göre belirtiler değişebilir. Çoğu kişi bebek sahibi olmak için doktora gittiğinde varikosel olduğunu öğreniyor. Varikosel muanelerinde genellikle doktorlar ilk teşhisi el ile muane ile verirler.

Varikoselin neden olduğu belli değildir. Ama genelde varikosel tanısı konulan kişilerin ayakta olan meslek grubu içerisinde yer alıyor olması dikkat çekmektedir.  Bunun yanında Çok şişman olan ve ağırlık sporu yapanlarda da görülebilmektedir.

Varikosel Çeşitleri

Varikosel Sol ve Sağ testiste olmak üzere iki şekilde olabilir. Çoğunlukla sol testis de görünmektedir. Hem sağ hemde sol testistede varikosel görülebilir.

Varikoselin tespiti

Uzman bir doktora gittiğinizde doktor ilk elle muane eder daha sonra size belli birkaç test yapar. Bunlardan biri sperm sayımıdır. Diğer bir test ise Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS). Bu sonuçlara göre kısırlık nedeninizin varikosel olduğu kanısına varılır.

Varikosel Nasıl geçer?

Varikosel geriye gitmez. Tek çözümü ameliyatdır. Şuda bilinmelidir ki ameliyat olduktan sonra kısırlık probleminiz bitmeyebilir.

Varikosel Ameliyatı Nasıl olur?

Varikosel ameliyatı doktorun uzmanlığına göre mikro cerrahi ile yapılabilir. Her uzman doktor kendi yöntemi ile yapmaktadır. Ama genel olarak kasıkların üstünden mikro cerrahi ile 2-3 cm açılarak testisin dışarı çıkarılması ile sorunlar damarlar bulunur ve sorunlu damarlar çıkartılır. Ameliyat süresi 15-20 dakikadır. Ameliyattan sonra 10 gün ile 1 ay arasında dinlenmeniz gerekebilir.

Ameliyatdan sonra ne zaman çocuğum olur?

Ameliyattan sonra belli aralıklarla sperm sayısı testi yaptırmanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra 6 aylık bir süreden sonra sperm sayımı düzelmektedir. Kısırlık sorununuz varikosel ise 2 ay ile 2 yıl arasında çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu süreçte doktorunuz irtibat halinde olmalısınız.

Açık kaynak paylaşım sitesi

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.