Baş ağrısı nedenleri? İyi gelen yöntemler nelerdir?

Baş ağrısı nedenleri? İyi gelen yöntemler nelerdir?

BAŞ AĞRISI NEDENLERİ?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri baş ağrısıdır. İnsanların %90’nının rahatsız olduğu bir konu olan baş ağrısı 21.yy da bile neden bir çözüme kavuşmuş değil? Günümüz de birçok rahatsızlığın da sebebi olan stres bunlardan biridir. Günlük yaşantımızın hemen her yerinde stresle burun burunayız. Trafikte, iş yerinde, evde, yolda… Tabi sağlığımızdan önemli olan bu tür şeylere beynimiz dayanamıyor ve bize uyarılar veriyor.  Kısaca baş ağrılarımızın en büyük nedeni strestir. Tabi bunun yanı sıra günlük hayatımızda ki tempoda baş ağrılarımızın önemli sebeplerindendir.

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Baş ağrılarını primer ( başka bir hastalıkla ilgisi olmayan baş ağrıları) ve seconder (nedeni belli bir hastalığa bağlı olan baş ağrılarıdır. Primer baş ağrılarına örnek verecek olursak migren, gerilim tipi ve küme tipi baş ağrıları buna örnektir. Seconder baş ağlarına ise göz hastalıkları, sinüjit ve menenjit gibi hastalıklar örnek verilebilir.

BAŞ AĞRISI YAPAN DİĞER RAHATSIZLIKLAR NELERDİR?

İnsan vücudunun bir yerindeki rahatsızlık genel anlamda tüm vücudu etkilemektedir. Göz bozuklukları, sinüjit, uykusuzluk, boyun fıtığı, kan şekeri, tiroit bezindeki fonksiyonel bozukluklar ve dış etkenler (stres, fiziksel aktivite, psikolojik etkenler…) baş ağrısına sebep olan rahatsızlıklardan bazılarıdır.

MİGREN AĞRISI

Nöbetler halinde başlayıp başın yarısında veya tamamında baş ağrısı olarak gözükür. Bunun yanı sıra bulantı, kusma, görme bozuklukları, ışık ve sesten rahatsız olma gibi belirtileri vardır. Fiziksel aktivite sırasında ağrılar artabilir. Peki, migren nasıl oluşur? Çevresel faktörler, genetiksel ve beyin damarlarının genişleme yaparak farklı bir kimyasalın açığa çıkması, migrenin sebeplerinden bazılarıdır.

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRILARI

Günlerce, haftalarca, aylarca hatta yıllarca süren, dalgalanmalar şeklinde izleyen şiddeti akşama doğru artan baş ağrısı tipidir.

KÜME TİPİ BAŞ AĞRILARI

Yılın ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha çok görülür. Genelde Orta yaş erkek ve bayanlarda tek taraflı şiddetli ağrılardır. Göz yaşarması varsa, ağrılar sabaha karşı kendini gösteriyorsa küme tipi baş ağrısından şüphe edilebilir.

NEVRALİJİK TİPİ BAŞ AĞRILARI

Belki de baş ağrılarından en ağrılı olan rahatsızlıklardan biridir. Beyninize şiş sokulması yada elektrik çarpması gibi belirtileri vardır. Soğuğa maruz kalma, sinir uçlarının duyarlılığının artması veya zarar görmesi gibi sebepler bu rahatsızlığa sebep olabilir.

HANGİ BAŞ AĞRISINDAN KORKULMALI?

Daha önce rahatsızlığınız yoksa ve birden baş ağrılarınız başladıysa, ağrılarınız sürekli ve şiddetliyse, ağrılarınız günlerdir aralıksız devam ediyorsa mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

BAŞ AĞRISINDA YAPTIĞIMIZ HATALAR?

Doğru olmadığını bildiğimiz halde hepimizin yaptığı en büyük hatalardan biriside doktora gözükmeden ilaç içmemizdir. Rahatsızlığımızın geçmesi için doktora gitmeden aldığımız ilaçlar baş ağrılarımızı daha da arttırabilir hatta başka rahatsızlıklara bile yol açabilir. Yaşadığımız sağlık koşullarını gözden geçirmeliyiz. Kirli ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN YÖNTEMLER?

Öncelikle tekrardan belirtmek istiyorum ki doktora gözükmeden her hangi bir ilaç yada egzersiz yapmayın ve bilmediğiniz besinler tüketmeyin. Baş ağrısına iyi gelen yöntemlerden biride boynunuzu güçlendirmektir. Boynunuzu güçlendirmek için egzersiz yapmanız yeterli olacaktır. Günlük hayattaki aktivitenizi kontrol altına almalısınız. Stresten uzak durmalı, gün içinde kendinizi aşırı yormamalısınız. Bol proteinli karbonhidratlı yiyeceklerin yanında vitaminli besinler tüketerek sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bunların yanında doktorun verdiği besin desteklerini kullanabilirsiniz. Masaj yaptırmakta baş ağrısına iyi gelen yöntemlerden biridir. Peki nasıl ve hangi noktalara masaj yapmalısınız?

Şakaklara, kulak arkalarına ve başparmakla işaret parmağının arasındaki kısma yapacağınız masajlar baş ağrılarınıza iyi gelebilir.

BAŞ AĞRILARINA İYİ GELEN BESİNLER

Gün içerisinde su kaybından dolayı olan ağrılar için karpuz veya bol sulu besinler, karbonhidrat eksiğimizi tamamlamak için tam tahıl ekmeği, baş ağrısına iyi geldiği bilinen içerisinde kafeinin bulunduğu kahve, içerisinde ki potasyumdan dolayı kavun, E vitaminini bolca barındıran susam, potasyum yönünden diğer bir zengin besin olan patates, muz, süt…

TABİ YAZI BOYUNCA TEKRAR TEKRAR BELİRTTİĞİM ŞU HUSUSU GÖZDEN KAÇIRMAYIN. KONUNUN UZMANI BİR DOKTORA GÖRÜNMEDEN KESİNLİKLE BİR TEDAVİYE BAŞLAMAYIN, İLAÇ İÇMEYİN VE YÜKSEK TEMPOLU AKTİVİTELER YAPARKEN DİKKAT EDİN.

Açık kaynak paylaşım sitesi