Balık yağının faydaları

Balık yağının faydaları

Balık yağının faydaları. Birçoğumuz kilo almak için,hamilelik döneminde,günlük rutin olarak ve belli bir hastalığımıza çare olsun diye balık hapı alıyoruz. Fakat genel anlamda faydalarını bilmiyoruz. Bu yazıda balık yağının bazı faydalarından bahsedeceğiz. Tabi önceliğiniz balık tüketmek olmalı.

Kalp Sağlığı

Dünyadaki çoğu ölüm kalp hastalığı nedeniyle meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre, balık yiyen kişilerin kalp hastası olma olasılığı daha düşüktür. Düzenli tüketimde, kötü kolesterolü düşürürken HDL seviyenizi artırabilir. Aynı zamanda kan basıncınızı da kontrol eder.

Zihinsel Bozukluklar

Bilime göre, beyninin% 60’ı yağdan oluşuyor. İlginçtir ki, yağın çoğu omega-3 yağ asitlerini içerir. Bu nedenle, yeterli emega-3’lere sahip olmak, beyninizin işlevi için iyidir. Araştırmalara göre, herhangi bir zihinsel bozukluğu olan kişilerin balık yağından kullanabileceğini göstermektedir. Takviye için giderseniz, bipolar bozukluk ve şizofreni belirtileri bir azalma yaşayacaksınız.

Ağırlık ve Bel

Vücut kitle endeksiniz 30 dan fazla ise, obezsiniz. İstatistiklere göre, dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık% 30’u fazla kilolu. Öte yandan, yetişkinlerin yaklaşık% 13’ü obezdir. Obezite oranı ABD gibi gelişmiş ülkelerde daha yüksektir.

Eğer obezseniz, kanser, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok hastalık riski daha yüksektir. Böylece, risk faktörünüzü ve bilemek vücut bileşimini azaltmak için balık yağı kullanabilirsiniz.

Göz Sağlığı

Tıpkı beyin gibi, gözünüz de omega-3 yağlarından oluşuyor. Kanıtlara göre, eğer omega-3’lerden yoksunsanız, göz hastalığına yakalanma riskiniz daha yüksektir. bunun dışında göz sağlığınız yaşlılıkta kötüleşecek ve bu AMD’ye (sarı nokta hastalığı) neden olabilir. Yani, eğer balık yerseniz, AMD’yi önleyebilirsiniz.

Bir araştırmaya göre, 4 ila 5 ay balık tüketirseniz gözümüz önemli ölçüde iyileşebilir.

İltihaplanma

Bağışıklık sisteminiz enfeksiyonla savaşır ve enflamasyonla yaralanmayı tedavi eder. Ancak zaman zaman iltihap, kronik iltihap olarak bilinen uzun bir zaman diliminde gerçekleşir. Nitekim, bazı kronik hastalıklar kalp hastalığı, depresyon, diyabet ve obezite gibi şişme nedeniyle daha da kötüleşir. Bu nedenle, bu sorunları önlemek için iltihabı azaltmanız gerekir. Ve balıklarla ilgili en güzel şey, antienflamatuar özelliklere sahip olmasıdır.

6. Cilt Faydaları

Cildinizde bol miktarda omega-3 yağ asidi vardır. Cildinizin sağlığı, özellikle 50 yaşın üzerindeyken zaman geçtikçe azalır. Cilt bozukluklarını önlemek için balık yağı tüketmek iyi bir fikirdir.

TABİ ÖNCELİĞİNİZ BALIK YEMEK OLMALI . BALIK YAĞINI TAVSİYE ETTİĞİMİZDEN DEĞİL BALIK YAĞININ FAYDALARINI BİLMENİZ İÇİN BU KONUYU BURAYA TAŞIDIK.

Açık kaynak paylaşım sitesi

Balık yağının faydaları (1 Yorum)